Психичното здраве е израз на способностите на човека да се справя успешно с различни житейски ситуации като среща с нови хора, завършване на училище, първа работа, създаване на семейство, раждане на деца, приятелства, премествания и много други.
Психичното здраве представлява способността за многостранно разгръщане и изявяване на интелектуалния и емоционален потенциал и възможност да създава, развива и твори собствения си живот по уникален начин.
Добрата психическа кондиция помага на човека да се труди активно и съзнателно, да поддържа вътрешната си мотивация и да бъде отговорен. Тя зависи от индивидуалния стил на живот, от личните усилия за себеразвитие и самоусъвършенстване, от степента на постигнатата вътрешно-личностна автономия, както и от възможностите за успешна социална интеграция.
Личните преценки за социалната реалност и използваните начини за овладяване и справяне с предизвикателствата на социалната среда също влияят върху психичното здраве.
Психологическият смисъл на срещата с психолог е клиентът да разбере по-ясно същността и причините за възникналите трудности и да постави началото на себепознаването и себеразбирането. С помощта на психолога, постепенно формирате умения за преодоляване на трудностите. Мъчителните преживявания невинаги са деструктивни, често те помагат за укрепване на волята и повишаване на жизнеустойчивостта. Човек трябва да поеме отговорност за живота си, и да заеме авторска позиция в него. За да успее в живота си трябва да премахне рамките, моделите, стереотипите, страховете и предубежденията.
„Хората са масово нещастни, защото приемат определена идентичност, а не откриват истинската си същност“.
Разумът и сърцето често спорят и хвърлят собственика им в съмнение.
В съвременното общество представянето и високите постижения са високо ценени. И все пак човешките същества не са съвършени и могат да бъдат крехки. Нормално е да не сте винаги ефективни, щастливи или блестящи.
Важно е да отделите време, за да опознаете себе си по-добре (например чрез четене, диалог с членове на семейството или с професионалист). Това ви позволява да идентифицирате вашите способности и да приемете своите ограничения.
Емоционалното обработване на житейски събития е нормален, необходим процес и не е непременно симптом на заболяване. Този процес също може да отнеме известно време. Ето защо е важно да бъдете снизходителни към себе си. Когато почувствате нужда, можете да помолите вашето обкръжение или специалист за подкрепа.
Грижата за себе си е много лично нещо. Наличните средства са много и всеки трябва да се ориентира към тези, които му подхождат най-много.
Физическата активност е полезен инструмент за борба с напрежението, независимо дали става въпрос за спорт или разходка, за да подишате чист въздух. Важното е да спортувате, да излизате от къщи и да смените въздуха.
Фазите на активност могат да бъдат последвани от фази на почивка. Моментите на почивка ви позволяват да се „изключите“ и следователно да обмислите спокойно и да оцените събитията от деня. Въпреки, че сънят е важен, излизането сам или с приятели също може да насърчи релаксацията.
Култивирайте креативността и индивидуалните умения.
Въображението и уменията, присъстващи във всеки от тях, често просто чакат да бъдат изразени или развити. Никога не е твърде късно да опитате нова дейност и да откриете ново забавление или да възобновите образование.
Творческите дейности ви позволяват да изразявате положителни или отрицателни емоции, без да използвате думи. Това ви позволява да освободите напрежението или тревогите.
Научаването на нещо ново и развиването на вашите умения стимулира ума, укрепва самочувствието и прекъсва ежедневието. Това може да бъде полезно, например, и на професионално ниво.
Установете и култивирайте социални взаимоотношения
Човекът е социално същество, което се реализира и чрез взаимоотношения с другите. Има хора, които се нуждаят от социални отношения повече от други. Важно и полезно е да култивирате отношения с вашето обкръжение- семейство, приятели, съседи или други членове на обществото.
В някои случаи можете да разчитате на приятели, за да споделите радости и скърби. Важно е да намерите смелостта да направите крачка към другите и да се отворите за установяване на взаимоотношения, дори и да не е винаги лесно.
Говоренето и слушането ви позволява да подредите идеите си, помага за облекчаване на напрежението и осигурява известно облекчение. Понякога разговорът за притесненията ви с професионалист ви помага да преработите емоциите, да погледнете по различен начин на ситуацията или проблема. Понякога просто всеки от нас има потребност от изслушване и подкрепа при намирането на подходящи решения.
Да помолите за помощ не е признак на слабост, напротив.
"Пази се!"
Обяснителен филм по темата за насърчаване на психичното здраве вече е онлайн. Това е анимационен филм и е преведен на десет езика.
Филмът е посветен на десетте етапа на психичното здраве. Тя ги представя чрез ежедневни ситуации, което ги прави достъпни за всеки, независимо от житейската му ситуация, позволявайки не само да ги разбере, но и да ги приложи на практика. Основното послание е да насърчи хората да търсят помощ и подкрепа, както от собственото си обкръжение, така и от професионалист.